Małe wielofunkcyjne mieszkania zmuszają projektanta do maksymalnego wykorzystania przestrzeni w jak najbardziej funkcjonalny sposób. By optycznie powiększyć małe mieszkanie, niejednokrotnie wystarczy zastosować kilka sztuczek aranżacyjnych. Dzięki zastosowaniu odpowiednich mebli oraz zastosowaniu elementów optycznie powiększających wnętrze, w taki sposób by zacierały się granice między elementami pionowymi i poziomymi. Projektując niewielkie wnętrza, ważna jest by w tej małej przestrzeni wykorzystać każdy centymetr. Dzięki przemyślanym, funkcjonalnym rozwiązaniom można na małym metrażu stworzyć wygodną, przytulną i multi-funkcjonalną przestrzeń umożliwiającą komfortowe jej użytkowanie oraz mieszczącą wszystkie niezbędne funkcje potrzebne do codziennego życia.

W kawalerkach i w małych mieszkaniach warto zminimalizować ilość ścian działowych. Otwierając przestrzeń i tym samym powiększając ją optycznie. Pomieszczenia będą lepiej nasłonecznione, dzięki czemu będą wydawać się jaśniejsze i przestronniejsze. Natomiast zamiast pełnych drzwi można zastosować przeszklone lub lustrzane, bądź całkowicie zrezygnować z ruchomych przegród.

Do wydzielenia niektórych stref, można zastosować ścianki działowe: transparentne, tak by do pomieszczeń docierało światło dzienne oraz by utrzymać optyczne wrażenie otwartej przestrzeni, lub matowe  jeśli pokój ma zapewniać większą prywatność. Ciekawym rozwiązaniem na wydzielenie w mieszkaniu poszczególnych pomieszczeń jest zastosowanie drzwi przesuwnych lub zasłon. Wnętrze można wtedy transformować wedle aktualnych potrzeb.

Innym istotnym dla optycznego powiększenia mieszkań elementem jest aranżacja wnętrz przy pomocy światła oraz wykorzystanie szklanych elementów lub wyposażenia wykonanego na wysoki połysk.

W oknach najlepiej powiesić przezroczyste tkaniny (firany, zasłony, rolety), które doskonale przepuszczają światło. Można też zastosować żaluzje, dzięki którym łatwo steruje się dostępem światła . Konieczne jest również doświetlenie wnętrza sztucznym światłem. Regulowane, punkty oświetleniowe, optymalnie rozmieszczone na suficie, zapewnią jasność o każdej porze dnia. W niskich pomieszczeniach należy pamiętać o rozświetleniu sufitu dzięki czemu mieszkanie będzie wydawać sie wyższe. Uzupełnieniem oświetlenia, które dodadzą nastrojowego klimatu pomieszczeniu, są lampy wiszące oraz podłogowe. Natomiast taśm LED sprawdzą się również w podwieszanych sufitach, jak i wnękach czy meblach.

Umieszczenie luster w odpowiednich miejscach może nawet dwukrotnie powiększyć optycznie dane pomieszczenie. Lustra zawieszone poziomo optycznie poszerzą pomieszczenie, natomiast zawieszone pionowo je wydłużą. Pokrycie  lustrem drzwi dużych przesuwnych szaf, których wysokość jest równa wysokości mieszkania jest jednym z bardziej trafionych sposobów wykorzystania tego elementu. Zawieszenie luster w sąsiedztwie przejścia do kolejnego pomieszczenia dodają złudnej głębi pomieszczeniu. Oprawa luster nie jest bez znaczenia, by uzyskać jak najlepszy efekt rama powinna być jasna i bardzo delikatna, najlepiej stosować lustra bez ram.

Optyczne powiększenie pomieszczenia można uzyskać dzięki gładkim błyszczącym powierzchniom, które odbijając światło oszukują nasze oczy dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe. Natomiast zastosowanie  w lampach, ławach lub blatach stołów, na frontach mebli bądź drzwi szkła sprawia wrażenie  otwartej, lekkiej  przestrzeni.

Istotnym elementem aranżacji małego mieszkania jest dobór odpowiednich kolorów farb, podłóg, mebli i wszelkich elementów wyposażenia wnętrza. Do małych pomieszczeń powinno się wybierać jasne, chłodne kolory. Farby odbijające światło są fajnym przemyślanym rozwiązaniem idealnie powiększającym wnętrze na całej jego powierzchni. Ostrożnie należy łączyć różne kolory farb w jednym pomieszczeniu, ważne by były spójne oraz stosunkowo jasne. „Podłoga w małym salonie powinna być ciemniejsza od sufitu, a w niewielkiej kuchni na części ścian i na podłodze dobrze jest położyć jasne, duże kafle, dzięki którym pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie znacznie większego. Szafy i zabudowy w jednolitym kolorze, pozbawione uchwytów, staną się gładką powierzchnią, która wtopi się w bryłę mieszkania” – mówi Cisowska.

Efekt optycznego podwyższenia możemy uzyskać wprowadzając na ściany pionowe pasy. Natomiast efekt obniżenia i poszerzenia wnętrza można osiągnąć poprzez pomalowanie sufitów i 10 cm ścian farbami jaśniejszymi od tych użytych na ścianach, a także wprowadzając na ściany poziome pasy. Efekt głębi zapewnią fototapety z motywem perspektywy.

W małych wielofunkcyjnych mieszkaniach warto zagospodarować wnętrza z pojemnymi meblami wykonanymi na wymiar, pozwalając wykorzystać wnęki na szafki, półki i przestrzenie do przechowywania. Odrobinę dodatkowej przestrzeni uzyskamy umieszczając łóżko na podwyższeniu, pod którym znajduje się przestrzeń do przechowywania oraz wysuwany element spełniający role biurka. Tym sposobem można zaoszczędzić oraz maksymalnie wykorzystać miejsce w zakamarkach lub pod elementami wyposażenia wnętrza.

Jeżeli zdecydujemy się na gotowe meble , wybierzmy niskie nie przytłaczające przestrzeni  szafki oraz wielofunkcyjne wyposażenie. Meble powinny być proste i lekkie w swojej konstrukcji. Wybierajmy te mniejsze i filigranowe natomiast unikajmy tych dużych i masywnych.

Małe mieszkania nie lubią natłoku dodatków tj. ramki ze zdjęciami, ozdobne figurki itp. Im mocniej zdobione dodatki, tym bardziej przytłoczone i ciasne optycznie wnętrze. Jeżeli jednak zdecydujemy się na umieszczenie obrazów na ścianie, wszystkie elementy wyposażenia pokoju powinny być maksymalnie dopasowane do siebie pod względem wysokości, by tworzyły równe poziomy. Taki zabieg optycznie powiększy urządzaną przestrzeń.