Styl  życia współczesnych  ludzi oraz rozwój nowych technologii zmusza nas by zmienić podejścia do projektowania. Przyszłość projektowa stoi pod hasłem  indywidualizacji produktu. Współczesne społeczeństwo żyje w ciągłym ruchu oraz staje się coraz bardziej dynamiczne i mobilne, zmienia się styl życia, a wraz z nim nasze mieszkania. Mając na uwadze ciągły wzrost ceny metra kwadratowego większość osób decyduje się na mniejsze powierzchniowo mieszkanie, które zyskuje charakter wielofunkcyjny i uniwersalny, łącząc w małym metrażowo mieszkaniu wszystkie niezbędne dla lokatorów funkcje. Jednym z pionierów produkujących wielofunkcyjne meble jest firma Boxetti. Jej projektanci bez względu na wielkość przestrzeni kierują się przede wszystkim zasadą „mniej znaczy więcej”, co oznacza ograniczenie niezbędnych mebli do minimum tak, by zyskać maximum przestrzeni życiowej. Firma wychodząc naprzeciw problemom ograniczonych metraży proponują meble modułowe oraz meble wielofunkcyjne.

„Modułowe zestawy wypoczynkowe, pozwalają na stworzenie mebla idealnego dla siebie, pod względem funkcji czy gabarytów, dzięki dowolnemu zastawianiu części dającemu najlepsze zagospodarowanie przestrzeni. Dzięki różnym elementom możliwa jest zmienność pozycji podczas wypoczynku, a poczucie komfortu dopełniają opcjonalne dodatki jak wysuwane zagłówki, oparcia o regulowanej wysokości lub zmieniające się w stolik po opuszczeniu, a także wysuwane podnóżki. Dodatkowymi udogodnieniami są m.in. chowany stolik na laptopa, podręczny regał na książki wbudowany w oparcie czy dostawiany jako jeden z elementów modułowych, tworzących całość z kanapą. Niektóre propozycje zawierają również porty USB, a nawet głośniki. Dzięki wymiennym elementom można zaprojektować bardzo zindywidualizowany mebel zaczynając od rodzaju wypełnienia, siedziska oparcia czy wyglądu nóżek a kończąc na ogromnym wyborze tkanin i kolorów.”

Najważniejsze jest to, iż wraz ze zmianą funkcji pomieszczenia, zmienia się i funkcja mebla. Dopasowując mieszkanie do rytmu naszego dnia.

Zapotrzebowanie na wielofunkcyjne meble do małych mieszkań jest ogromne. Z biegiem lat przybywa rozwiązań typu: rozkładany fotel lub sofa oraz piętrowe łóżka. Dostać można nawet łóżko składane poziomo lub pionowo na ścianę albo łóżko chowane w szafie. Firma Clei pozostaje niedoścignionym wzorem na rodzimym rynku oraz oferowane przez nią meble projektowane z designerskim rozmachem. Włoski design zaskakuje pomysłowością rozwiązań. Udowadniają, iż nawet w małych pomieszczeniach można żyć komfortowo. Panel z wygodnym łóżkiem umieszczony za sofą w salonie daje możliwość transformacji pokoju dziennego w sypialnie, natomiast stojąca przy łóżku pufa całkiem świetnie zastępuje stolik, który pomieści dodatkowe siedziska.

W szafie znajdzie się miejsce nie tylko na łóżko składane pionowo, ale również na deskę do prasowania lub stolik z rozkładanym blatem. Krzesła niczym transformers przeobrazić mogą się w kilka sekund w drabinę. Jedynie biurko nie powinno zaskakiwać, bo szafki z opuszczanym blatem w latach 70. produkowały polskie firmy meblarskie, choć w regale umieszczane były wyżej jako tzw. sekretarzyki.

Meble do małego mieszkania powinny być  ustawne i wielofunkcyjne. Zagospodarować taką przestrzeń nie jest łatwo , ale z pomocą przychodzą projektanci mebli, tacy jak Orla Reynolds. Zaprojektowała ona komplet mebli do małego mieszkania, które biorą się „jakby znikąd”. Na pierwszy rzut oka widzimy prosty regał na książki, który skrywa w swoim wnętrzu 4 krzesła oraz stół. Z mebli można korzystać w razie potrzeby dzięki czemu nie zajmują one niepotrzebnie przestrzeni. Regał można dowolnie zmieniać. Proste, kolorowe meble idealnie sprawdzą się  w małym mieszkaniu zamieszkiwanym przez młodych ludzi.

Jednym z bardziej niecodziennych pomysłów na zaoszczędzenie przestrzeni jest okrągła kuchnia.

Wydawałoby że zabudowa kuchenna zajmuje sporo miejsca, jak widać i z tym można sobie poradzić.

Okrągłe kuchnie zajmują stosunkowo niewiele miejsca, zachowując wszystkie niezbędne funkcje.

Wystarczy tylko przyzwyczaić  się do obrotowych szafek kuchennych.