Formy geometryczne we wnętrzu
Euklides z Aleksandrii pisząc swoje ” Elementy” z pewnością nie miał na myśli elementów wyposażenia wnętrz. Pomimo to współczesne wzornictwo powstaje na podwalinach jego nauk. Nasza fascynacja geometrią nie bierze sie z nikąd, już w starożytnej Grecji, wprowadzano symetrie i pewne porządki. Twórcy współczesnego świata korzystając z geometrycznych inklinacji we wzornictwie, tworzą coraz to nowsze przestrzenie i formy. Geometria to bardzo szerokie pojęcie dające ogromne możliwości twórcze. Geometria tak modna w latach 60, w postaci delikatnych wzorów i dekoracji, we współczesnym designie pojawia się w projektowaniu mebli, dominujących przestrzennych elementów jak i geometrycznych ażurowych przegród.
Współczesne społeczeństwo rozwija sie w kierunku prostych, sterylnych form, o zdecydowanych kształtach.
„Geometria jest dla mnie bardziej uniwersalnym środkiem wyrazu od dających się swobodniej kształtować form organicznych, które z kolei uważam za bardziej osobiste. Powszechnie zrozumiałe formy geometryczne nawiązują do pojęcia minimalizmu, a organiczne kojarzą się ze sztuką abstrakcyjną” — tłumaczy Other One.
Trójkąt – przed laty zafascynował się nim Pitagoras, w dzisiejszych czasach jest to forma wyjściowa wielu projektów krzeseł, foteli czy stolików kawowych. Światowi projektanci prześcigają sie w różnorodnych projektach wykorzystujących formę trójkąta. Jednym z przykładów może być studio projektowe Numen ForUse. Zamiłowanie projektantów Kvadra forma trójkąta zaowocowało powstaniem fotela Polygon. Projekt fotela zyskał prestiżowy tytuł Interior Innovation Award 2014, zaskakując swoją przemyślaną i ciekawą konstrukcją. Siedzisko składa się z wielu trójkątów, które pod wpływem zmiany kąta widzenia, przybierają formy wielokątów.
Trójkąt zainspirował również studio projektowe Grupa projektujące dla Kvadry do stworzenia fotela i sofy 3angle. Siedziska z linii 3angle ukazują inną perspektywę w nowym spojrzeniu na sofę i fotel. Geometryczne kształty zostały zaprojektowane w taki sposób by nadać meblowi krystalicznej formy.
Trójkąt może być również inspiracją do zaprojektowania ciekawej, trójwymiarowej formy abażuru. Dzięki trójwymiarowym formom mebli oraz dodatków, które rewelacyjnie odbijają padające na nie światło, możemy uzyskać ciekawe efekty wizualne.
Sześciokąt- zwany również plastrem miodu. Konstrukcje plastrów zafascynowała szwajcarskiego designer Philippe Bestenheider, który postanowił zgłębić tajemnice tego kształtu od wieków wykorzystywanego przez pszczoły do magazynowania miodu. Swoje spostrzeżenia wykorzystał do przygotowania kolekcję Lui dla włoskiej marki Fratelli Boffi. W skład kolekcji wchodzi pełne wyposażenie pokoju dziennego : fotele, stoliki, sofy i regały na książki. Wnętrza zagospodarowane przy pomocy poszczególnych elementów kolekcji wydają się zdominowane przez układy sześciokątów.
„Geometria to klucz do zrozumienia rzeczywistości. -twierdzi projektant – Świat fizyczny podlega geometrycznym prawom, więc w pracy również stawiam je w centrum uwagi. Niezależnie od materiałów, które mam zamiar użyć w projekcie. W kolekcji Lui temat zasad geometrycznych został poruszony w całej głębi. Od początku był newralgicznym elementem projektu, który został przetworzony tradycyjnymi technikami stolarskimi i meblarskimi metodami przemysłowymi.”– designer Philippe Bestenheider.
Sześciokątna betonowa dekoracja SET została zaprojektowana przez markę Morgan & Möller. Geometryczne trójwymiarowe wzory w oryginalny sposób załamują padające na płytki promienie światła. Ta geometryczna forma to idealne rozwiązanie przeznaczone dla nowoczesnych surowych przestrzeni . Sześciokąt daje możliwości stworzenia niebanalnych wzorów i aranżacji. Dekory układane obok siebie, tworzą różne ciekawe zestawienia, bazujące na kształcie plastra miodu, tworzą indywidualne i niepowtarzalne układy ścian.
Trapez- ta niezwykła forma posłużyła włoskiemu twórcy, Pierangelo Sciuto, w zaprojektowaniu kuchennych mebli z linii Trapezio dla marki Grattarola. Fronty szafek i kształty zarysowane w strukturze otwartych półek nawiązują do trapezoidalnych form ożywiają ciepłą, wykonaną z drewna kuchnię.
Kuchnie Trapezio charakteryzują się wykorzystaniem do ich produkcji materiałów najwyższej jakości. Zabawa kształtem i bryłą zaowocowała meblami zdominowanymi przez geometrię. Kuchnie Trapezio doskonale wpasują się w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Designerzy układając geometryczne kompozycje sięgają po różnorodną paletę barw. Począwszy od kolorów ziemi, jak w projektach Lui lub kuchni Trapezio, bądź odważne, ostre kolory kojarzące się z neoplastycyzmem w meblach Jørgensena czy kolekcjib Self projektu Ronana i Erwana Bouroullec dla szwajcarskiej marki Vitra. Kolor podkreśla formę zaprojektowanego elementu. Odbiór danego mebla przez widza może się zmieniać w zależności od zastosowanej barwy wykończenia. Nierozerwalny dialog między geometrią a kolorystyką wpływa na odbiór i zastosowanie elementu wyposażenia wnętrz.. Barwa ma swoja określoną temperaturę, nasycenie oraz emocjonalne oddziaływanie na widza. Barwa to dodatkowy środek wyrazu projektanta oraz narzędzie dzięki, któremu designer może swobodnie modyfikować projekt. Zastosowanie bieli lub monochromatycznych odcieni w wykończeniu skutkuje dominacją kształtu nad kolorem oraz niezakłóconym odbiorem formy.
Może więc podwaliną do tworzenia geometrycznych mebli nie jest matematyka i dawne twierdzenia uczonych lecz malarstwo. Inspiracją może okazać się kreska i kolor zaczerpnięta chociażby z obrazów Mondriana, Bolotowskiego i van Doesburga.
Mondrian– inspirując się dziełami holenderskiego geniusza Shiro Kuramata stworzył kolekcję Homage to Mondrian dla potentata meblarskiego Cappellini.
Włosi z firmy TM Italia , producenci kolekcji mebli kuchennych Mondrian proj. Roberto Semprini również postanowili złożyć hołd temu artyście.
Niektórzy autorzy kolorowych, geometrycznych mebli nie zgadzają sie z szufladkowaniem ich prac.
„Takie skojarzenia wywołują u mnie pewną nerwowość… Jeśli już mamy snuć tego typu rozważania, to czuję większe przywiązanie do „medytujących” eksperymentów z kolorami w stylu malarstwa Marka Rothko albo Barnetta Newmana. Wchodząc w związki wzornictwa ze sztuką, chciałbym przytoczyć pewną anegdotę zainspirowaną sztuką Donalda Judda. Jego dzieła w ogromnej części przybierały formę prostokąta albo kwadratu. Jednak Judd upierał się, że tak naprawdę pracuje wyłącznie z okrągłymi kształtami. Nie zawsze udaje się dokładnie definiować rzeczy, choć z pozoru wydaje się to takie oczywiste” – puentuje Leif Jørgensen.
Kwadrat- odnalazł swoje miejsce w jednej najnowszych kolekcji Bricks, w skład której wchodzi stolik kawowy oraz półki. Meble bazują na prostej, przejrzystej formie. Wykończenie dopracowane jest w najmniejszym szczególe. Meble pokryte są fornirem z elementami lakierowanego MDF’u .
Połączenie klasycznej elegancji z drewnianymi elementami i nowoczesną formą, daje zdumiewające efekty. Różnej wielkości , metalowe kwadraty połączone ze sobą tworzą ażurowe nogi podpierające asymetryczny blat. Cała kompozycja idealnie współgra przy zastosowaniu stonowanych barw.
Wielokąty- za przykład wykorzystania tych kształtów może posłużyć Sofa Segment zaprojektowana przez zespół architektów NumenForUse dla marki Kvadra. Obserwując jej formę, widać połączone ze sobą wielokąty, w rzeczywistości projekt nawiązuje do cyfr z elektronicznych zegarków czy kalkulatorów. Konstrukcja sofy pozwala nam ją dowolnie modyfikować i dostosowywać do wnętrza.
Budowa fotela Q1 wywodzi się z konstrukcji kopuły geodezyjnej wykorzystywanej jako wytrzymałe, architektoniczne przykrycie dużych powierzchni. Zastosowano przyjazne dla środowiska wypełnienie Hollowfiber®, dzięki któremu mebel zachowuje swój kształt, nie deformując sie pod naciskiem.
Stolik kawowy o budowie przypominającej siatkę wielościanu to idealne uzupełnienie nowoczesnych wnętrz. Jego unikalny kształt, funkcjonalność i możliwość zastosowania w różnorodnych aranżacjach, powoduje jego niezwykła uniwersalność.
Figury geometryczne królują nie tylko w dużych elementach wyposażenia wnętrza takich jak meble do jadalni, fotele czy sofy, ale również świetnie odnajdują się w dodatkach. To właśnie dzięki dodatkom najłatwiej i najtaniej możemy odświeżyć wnętrze nadając mu nowego charakteru. Symetryczna lampa, nowoczesne geometryczne wazony czy lustra, są idealnym dopełnieniem wielu nowoczesnych wnętrz. W wyborze geometrycznych dodatków do wnętrz ograniczają nas wyłącznie własne upodobniania i preferencje.